Thursday, 10 September 2015

Да закусваш или не....

Buongiorno...

Темперaтурите рязко спаднаха, облаците ни обвиха в плътната си прегръдка, а слънцето се бори за своето славно минало....ех, мъчно или не природатa е неуправляема сила.
Хубавото на есента са цветовете, които опияняват и.... и се вливат в една приказна история за принцове и принцеси!


Топлината на домовете ни връща в детството, където бабите и дядовците са ни канили на богати закуски пълни с смехове и детска глъч. Вдъхновена точно от тези моменти на щастие, разбирателство и обич реших, че сега е момента да разгърна мистерията за закусването.
ЗА или ПРОТИВ закусването, плюсовете и минусите, каква трябва да е закуската, ако все пак сме решили да закусваме.
И така първо ще споделя знанията, които изградих върху периодично гладуване или по точно периода от 16 до 24 часа без храна, тоест от вечеря до обяд на следващия ден.
 То има положителен ефект върху: детоксикацията на организма ни
                                                            излишните килограми,
                                                             контролира апетита,
                                                             намалява кръвната захар.
 Неприложимо е  при: ниско кръвно,
                                       проблеми с отделителната система,
                                       при женски хормонални проблеми,
                                       гастрит и язва,
                                       силно отслабнал организъм!

За мен любимото хранене за деня е закуската. Тя ме прави жива и пълна с енергия. Аз се чувствам по-добре, когато сутрин приема храна, ако не го направя рискувам до обяд да ме превземе жесток глад, което ме измъчва и напряга организма ми. Не случайно е казано, че закуската е най-важното хранене за деня. Тя не трябва да бъде приемана като междинно похапване, а като стабилно хранене!
Според най-новите проучвания закуската трябва да е пълна с протеини (протеинова закуска).
         Това включва: яйца,
                                   кисело мляко,
                                   ядкови млека,
                                   ядки,
                                   семена,
                                   ....дори месо и крем супи.
         Изключително голяма част от хората правят голямата грешка да се хранят със плодове за закуска. Плодовете пречистват организмът ни, но не ни дават нужната и дълготрайна енергия, от която се нуждаем всяка сутрин (особено зимата). Груба грешка е  да приемаме рафинирани въглехидрати за закуска (кроасани, хляб, бисквити...), защото те бързо се  разграждат на захари в тялото и както плодовете, няма да ви дадат енергия за цялата сутрин. Тези храни донасят със себе си един целодневен глад и нужда за сладко. Затова, когато следващия път закусите по подобен начин се замислете дали сте помогнали на организма си или сте убили жизнеността си!

Пробвайте и двата вида хранене (периодично гладуване и протеинова закуска), усетете как се чувства организма ви и сами преценете какво да предприемете за напред.

Надявам се, че този пост ви е дал отговор на въпросите, които сте се питали покрай темата за закусването или не.

Давам една примерна закуска богата на фибри, протеини...

Чия пудинг

Чия семената(храна за бягащи) са богати на калий(два пъти повече от бананите), натрий, калций(два пъти повече от млякото), фосфор, цинк....Значително количество протеини(два пъти повече от колкото на повечето зърнени култури).
Съдържат полиненаситени, наситени, наситени мастни киселини повишават положителните й функции. Много омега-3 мастни киселини и алфа-линоленова киселина. Голяма количество антиоксиданти.
Необходими продукти:
2 с.л чия
4 с.л кокосово мляко или друго ядково мляко
ядки
мед, агаве или кленов сироп
годжи бери

Начин на приготвяне:
Чията заедно с млякото се оставя за една нощ или минимум 30 мин. да престои. На следващия ден се сервира със нарязан плод(в случая праскова), начупени ядки, годжи бери, поръсете със мед или друг източник на сладост (но не прекалявайте, само толкова колкото чията да не е безвкусна). Добавям малко мюсли или крънчи мюсли и хапвам с удоволствие.




                                                                                                                                    Grazie e a presto!

Saturday, 5 September 2015

Храната и здравето (част 1)

Buongiorno....

Дълго чаках, за да се реша да напиша този пост. Поради една или друга причина се спирах, знам ли, все още изграждам навиците си и изчаквах.....и аз не знам какво. Е дойде и този момент.



За мен храната е изкуство, начин да разкриеш себе си. Чрез вкусовете и ароматите изразявам душата си. Удивително е, когато вкусовите ти рецептори се потопят в опияняващия вкус на добре приготвената храна. Когато сладостта омекоти мозъчните клетки, когато лютото запари дълбоко в теб, когато горчивото разкрие характер. Може би мислите, че е глупаво да пиша по този начин за храната, но всъщност тя играе много изобилствана роля в моя живот!



В интерес на истината от доста години се интересувам от кулинарията (като хоби разбира се), това е моментът ,в който аз оставам сама, всичко се изтегля на заден план и насочвам концентрацията си върху храната.



В момента все повече хора се замислят над това с какво хранят организма си. Все повече се опитват да намерят правилното хранене за техния организъм. Все повече внимават в производството на продуктите, които консумират.....
Близо преди 2 години реших, че трябва да променя това, което организмът ми желае, накарах себе си да започна да изграждам навика да се храня с правилното, да извличам от това което консумирам най-нужното за мен самата.



В началото беше много трудно, защото организмът ти свикнал с един начин на живот и трябва рязко да промени режима си и да се прехвърли в изцяло друго измерение. Този стрес и объркване удря право в психиката на човека, във физиката на човека и застива под формата на бомба със закъснител. Това, което вкарваш в организма си винаги трябва да бъде премислено, да бъде съгласувано със моя начин на живот.

Храната трябва да дава сила, подкрепа за организма ни, тя не трябва да бъде просто поглъщана и смилана. Тя трябва да танцува заедно със организма ни, да защитава, да облагородява.
Всеки знае за различните режими на хранене, не диети, защото мразя този термин. Разграничават се на вегетарианци, вегани, суровоядци, джусъри, аюрведа, палео режима, Уестън Прайс, кетогенната диета(високо-мазнинна и ниско-въглехидратна, хората на село . Аз защитавам всеки един от тези режими, защото от всеки един трябва да взимаме по нещо за нашия си режим на хранене. Тоест всеки един сам по себе си има положително влияние и все пак организма ни е съществен фактор в избора над това какво ядем.


От 5 месеца съм официално вегетарианка, защото това както всичко със живота не става изведнъж. Постепенно започнах да отбягвам месото (не умишлено).Просто организмът ми отказваше да го приеме, не се нуждаеше от него и единственото, което правеше е да затруднява храносмилателната ми система. Може би 5 месеца са твърде малко време, за да споделя мнението си, но се чувствам по жизнена и работоспособна. Освен, че поддържам вегетарианския режим на хранене, чета много по темата за храненето, правилното комбиниране на храните и напитките.
Със всеки изминал ден се изясняват все повече въпросите ми относно изкуството да храниш пълноценно. По принцип съм упорит и концентриран човек и може би това ми помага да съм стъпила здраво и да знам какво искам аз и какво иска организмът ми. Целта на храненето е не да ти е само вкусно, а и да помислиш струва ли си дадено нещо да се поеме от тялото ти, дали то ще окаже благоприятна среда за жизнените функции на организма ти.




Обичам да говоря по тази тема с хора, които са грамотни по нея, които желаят да променят нещо в себе си, защото не е лесно рязко да промениш плана на съществуването ни. От личен опит знам, но нито един път не спрях, четох, чета и ще чета, защото ние сме това, което ядем.

За мен бе истинско удоволствие да споделя тези мисли с вас, това беше post изписан на един дъх. Благодаря!


И както винаги ще завърша с един изключително свеж обяд. Наистина лесна и изкльчително благоприятна за сетивата ми рецепта- Свежа доматена супа

Доматена супа ала Мила




Необходими продукти:
около 6-7 малки, добре узрели домата домата(зависи от количеството супа, която желаете)
1 глава червен лук
1/2 ч.ч булгур от лимец
сол
магданоз
джоджен
девисил....каквито свежи подправки са ви под ръка
козе сирене
тиквичка или патладжан( аз имах тиквичка)

Начин на приготвяне:
Задушаваш лука и сипваш булгура с една чаша вода. Като булгура се свари, овкусявам със хималайска сол и черен пипер. Оставян задължително да изстине и тогава прибавям пасираните или на ситно нарязани домати, защото когато домата претърпи топлинна обработка загубва хранителните си плюсове. Поднасям се с малко зехтин, натруошено козе сирене, и изпечена на скара тиквичка.




                                                                                                       Grazie e a presto.....